Stabla trebaju njegu i nakon sadnje!

21. srpnja 2022.

Nakon provedene kampanje sadnje stabala, stabla trebaju našu pomoć kako bi se uspjela izboriti za svoje mjesto pod suncem, upravo vrućine koje su uslijedile mogu biti kobne za mlade sadnice koje još nisu dovoljno razvile korijenski sustav te ne dopiru do dovoljne količine podzemnih voda. U prvim godinama nakon sadnje stabla su u velikoj potrebi za vodom. Potrebno ih je zalijevati. U područjima s dovoljno kiše tijekom proljeća i prve polovice ljeta stabla se zalijevaju tri do četiri puta, a u sušnim područjima šest do osam puta.

Zajedno im možemo osigurati daljnji rast!

Nedovoljna količina vlage u tlu negativno utječe na stanje bilo koje biljke, to se odnosi i na velike i na male sadnice. Dramatično gube produktivnost, smanjuje se plodnost, a prijetnja smrzavanjem zimi postaje za njih stvarnija. Ali pretjeranu vlagu također ne treba smatrati povoljnom okolnošću: vlaga istiskuje kisik iz tla i doprinosi nakupljanju ugljičnog dioksida, što može dovesti do smrti korijena ili inhibicije korijenskog sustava.

Struka kaže da obilno i rijetko zalijevanje voćaka više koristi od zalijevanja manjim količinama. Prilikom zalijevanja potrebno je navlažiti tlo do dubine korijena: stopa zalijevanja u stablu jabuka je 60-80 cm, kruške – 40-50 cm, trešnje – 30-40 cm, šljive – 20-30 cm. Za to je potreban 1. kvadratni metar. Metar na laganim pješčanim i pjeskovitim ilovastim tlima 4-5 kanti, na ilovastom tlu norma je 6-7 kanti vode.

Zelena pravila

Držati ravnomjernu vlažnost

Većina biljaka ovisi o ravnomjernoj vlazi. Međutim, blago isušivanje prije zalijevanja potiče rast korijena biljaka.

Zalijevajte rijetko ali temeljito

Obično je dovoljno 1-2 zalijevanja tjedno: bolje zalijevati rijetko ali sa puno vode nego često s manje vode.

Zalijevajte kasno navečer ili rano ujutro

Kada zalijevanja hladnije tlo u večernjim ili noćnim satima, isparava manje vode nego na vrućem tlu tijekom dana. I biljke se mogu dovoljno opskrbiti vodom prije vrućine sljedećeg dana.

Neka lišće bude suho

Mokro lišće lako može postati bolesno lišće. Mokro zadržavanje lišća preko noći uzrokuje gljivične bolesti. Tijekom dana na suncu mokro lišće razvije male opekline (zaostale kapljice vode na biljci djeluju poput leće).

Paziti na odgovarajuću količinu vode

Zalijevanje prema potrebama znači da voda mora doprijeti do korijenja. Premala količina vode često vlaži samo gornje centimetre tla – ili ih čak uopće ne dosegne, npr. kad postoji sloj malča na tlu i premalo navodnjavanja. Zalijevanje prema potrebama također znači da je bilje osobito ovisno o ravnomjernoj vlažnosti tla u vrijeme kad su njihovi plodovi zreli prije berbe.

Veće količine vode razdijeliti u dijelove

Vodi je potreban trenutak da procuri u zemlju.  Bolje postepeno zalijevati u dijelovima.

Precizno ali dobro raspoređeno zalijevanje

Ukoliko uvijek zalijevate samo jednu točku korijena to dovodi do jednostranog rasta korijena i time siromašnijeg prijenosa hranljivih tvari u tlu. Stoga, uvijek distribuirajte vodu oko biljke i cijelom području navodnjavanja.

Navodnjavanje uz uštedu vode

Zalijevajte onoliko koliko je potrebno i što manje moguće. To je pojednostavljeno s automatskim sustavom navodnjavanja s senzorom vlažnosti tla, ukoliko je isto moguće primijeniti.

Izbjegavajte sakupljanje vode na tlu

Sakupljanje vode potiskuje disanje korijenja iz tla – stanice korijenja mogu se utopiti bez kisika.

Koristite kvalitetnu zemlju, bogatu glinom

Tlo bogato mineralima gline ima bolja ekspandirajuća svojstva i stoga pruža bolju i ravnomjerniju vodoopskrbu biljaka. U vlažna ljeta, kao i zimi, osigurajte odvod vode kako biste spriječili njeno sakupljanje.

Kako, kada i koliko?

Da biste održali zdravlje i plodnost, trebali biste znati kada zalijevati sadnice. Biljke trebaju posebnu njegu u prvih nekoliko godina nakon sadnje: tijekom tog razdoblja odvija se aktivno formiranje krošnje i razvoj korienovog sustava, ali postojeći korijeni stabla još uvijek nisu dovoljno moćni da osiguraju sve potrebe biljke. Ako je ljeto suho, tada će biti potrebno zalijevati sadnice 5-8 puta po sezoni, ako je umjereno vlažna, onda 3-4 puta. Za mlado stablo bit će dovoljno 2-4 kante vode, za sedam do osam godina, od 10 do 15 kanti.

  • Nije bitna učestalost navodnjavanja, već njihova korisnost – za odraslo stablo rjeđe, ali obilno navodnjavanje bit će dovoljno.
  • Često zalijevanje s malom količinom vode neće biti dobro, već šteti.
  • Za glineno tlo potrebno je rijetko navodnjavanje s velikom količinom vode, za pješčano tlo – češće, s manjom potrošnjom.
  • Vodu je potrebno sipati ne na korijenski vrat stabla, već ravnomjerno na cijeli prizemni dio tla. Nemojte dopustiti da korijenje bude izloženo tijekom vlaženja tla, ako se ipak to dogodilo, trebali biste ga odmah zatrpati zemljom.
  • Nemoguće je jasno reći koliko se često može zalijevati drveće – zalijevanje se planira ovisno o vremenu, potrebama biljaka za zalijevanjem i kvaliteti tla u kojem rastu.
  • Ako sumnjamo da će jesen biti suha, tada morate izvršiti duboko dodatno zalijevanje voćaka na mjestu. Ili drugim riječima – osigurati im vodu prije zimovanja. Utvrđeno je da je suha zemlja hladnija, a nedovoljno navlaženo tlo pridonosi smrzavanju korijena drveća. Kiša vlaži samo gornji sloj tla, što nije uvijek dovoljno za korijenski sustav koji je dublje prodro.

Nakon što je zalijevanje završeno, provjerite dubinu do koje je tlo vlažno. Ako ima previše vlage, tada će se propusnost tla naglo pogoršati, korijenski sustav, a samim tim i stablo u cjelini, također mogu patiti. Možete i iskopati utore i tamo staviti gnojivo, napuniti pepelom, mineralnim gnojivima, tada hranjive tvari, zajedno s vodom, prodiru izravno u korijenje.

Dodavanje piljevine i slama oko debla savršeno će zaštititi korijenski sustav od vrućina, daljnjih mraza i vjetra, a pomoći će oko zadržavanja vlage. Praksa uvjerava da obilno i rijetko zalijevanje voćaka više koristi od zalijevanja malim dozama. Prilikom zalijevanja potrebno je navlažiti tlo do dubine korijena: stopa zalijevanja u stablu jabuka je 60-80 cm, kruške – 40-50 cm, trešnje – 30-40 cm, šljive – 20-30 cm. Za to je potreban 1 kvadratni metar. metar na laganim pješčanim i pjeskovitim ilovastim tlima 4-5 kanti, na ilovastom tlu norma je 6-7 kanti vode.

Raspored zalijevanja

Prve godine nakon sadnje stabla, stablo se zalijeva 4-5 puta godišnje, 2-3 kante za zalijevanje ispod stabla jabuke i kruške i 1-2 kante trešanja i šljive. U sljedećim godinama povećava se količina navodnjavanja, dodaju se 2-3 kante za svaku godinu života stabla. Zalijevati je potrebno u unaprijed napravljene kružne brazde duboke 12 cm oko stabla. Za mlada stabla ne bi se trebalo napraviti velike brazde.

  • Prvo zalijevanje voćaka obavlja se odmah nakon cvatnje, a u slučaju ranog proljeća po suhom i vrućem vremenu, zalijevanje započinje prije cvatnje.
  • Drugo zalijevanje provodi se za 15-20 dana, što pridonosi boljim plodovima.
  • Treće zalijevanje provodi se ljeti nakon stvaranja plodova. U rujnu se provodi četvrto navodnjavanje, što je povoljno za rast korijena i uspješnost plodova kasnih sorti.
  • Posljednje zalijevanje vrši se početkom jeseni jer je potrebno stvoriti rezerve vlage za proljeće, kako bi se poboljšalo zimovanje. Održava se sredinom listopada.

 

Nadamo se da smo Vam olakšali i približili nekoliko važnijih smjernica prilikom zalijevanja.

U duhu latinske uzrečice „Res, non verba“ (djela, ne tek riječi) družimo se uskoro u jesenskoj kampanji.

Autor: Mateja-Angelina Kramar

Pročitajte također i…